A MASSZÁZS
A masszázs az emberiség gyógyító eljárásainak egyik legősibb módja.
A test területein a kezünkkel végezzük és segítségével az alkalmazás helyénés azon kívül az egész szervezetben bonyolult hatásokat tudunk kiváltani. A masszázs mechanikai tevékenység és része az úgynevezett mechanóterápiának. A mechanóterápia olyan gyógyeljárás amivel mechanikai erőművi behatások alkalmazásával befolyásoljuk a szervezet működését.
A mechanikai hatások ismétlődése a szervezetben sok rétű változásokat hoz létre. S ezek egy része hasonló más terápiás behatások által (zb. elektromos hatás, hő hatás ) előidézettekhez.
A mechanóterápiának két ága van:
Az aktív mechanóterápiához soroljuk a gyógytornát, amit a beteg a gyógytornász irányítása mellett maga végez.
A passzív mechanóterápia a masszázs, itt a beteg passzíve viselkedik, feladata csak a kezelés alatt álló testrész izomzatának az ellazítása, magát a kezelést a masszőr végzi.
A mechanóterápiának napjainkban nagy jelentősége van. Az egyre szaporodó sérülések közlekedési balesetek, valamint mozgásszervi megbetegedéseknek az életkor előrehaladtával történt megszaporosdása és a civilizációval (elsősorban városi életmóddal) együttjáró mozgásszegénység magukkal vonják a mechanóterápiás eljárások (mozgástorna masszázs) iránti igény megnövekedését. A masszázst alkalmazhatjuk frissitó célzattal a testmozgás pótlására. Sprotolóknál a sport tevékenység előkészítésére és fokozására valamint betegeg gógyítására. (Elősorban mozgásszervi betegségek kezelésénél jön szóba).
Megkülönböztetünk orvosi vagy gyógymasszázst, higiéniás vagy frissítő masszázst és diadnosztikus masszázst. A masszázs olyan művelet, amelyet kézzel a bőrfelületen végzünk. A kezelések betanult módszeres, rendezett és adagolt erejű kézi fogások sorozatából állnak. A masszázs általános hatásai: A masszázs hatással hatással van a keringésre, javúl a nyirok és véráramlás, kitágulnak a kappillárisok, az anyagcsere folymatok felélénkülnek. Az izmok teljesítőképessége javúl csökken a fáradtság érzés, légzés, pulzusszám és vérnyomás megváltozik. Ingerlő fogások hatására fokozódik a szervezet aktívitása, míg a nyugtató fogások hatására ellazul megnyugszik.
Orvosi (gyógy) masszázs:
Gyógyító céglzattal végezzük szigorú orvosi előírás és utasítás alapján.Önmagában csak ritkán alkalmazzuk mint gyógy tényezőt. Rendszerint egyéb fizkóterápiás eljárásokat is (pl. gyógyfürdő, elektromos kezelések) igénybe veszünk a beteg kezeléséhez.
Sportmasszázs:
Sportolóknál végezzük a sporttevékenység minél eredményessé tétele céljából. A sportolással kapcsolatos bemelegítés eredményesebb bemelegítő masszázs alkalmazásával. Mint tréningmasszázs elősegíti a teljesítmény fokozását. Az edzések és versenyek után alkalmazott masszázs elősegíti és gyórsítja a fáradtság megszüntetését. (A sportmasszázsnál főleg a gyúró fogások állnak előtérben).
Higiéniás, (frissitő) masszázs:
Egészséges, de keveset mozgó embereknél végezzük. A masszázs közben olyan élettani hatások keletkeznek amik egy része hasonló az erősebb testmozgás, sportolás közben a szervezetben létrejött hatásokhoz. A Higiéniás masszázs kellemes környezetet biztosít, a fáradtságot csökkenti, de nem helyettesíti a rendszeres testmozgást, sportot. Gyógyfürdőkben végzett frissitő masszázs az un. szappanos vizes masszázs. Ezeknél a kezeléseknél a masszázs hatását elősegíti az előzetesen alkalmazott meleg vízben történő fürdés.